Anadolu insanı, Yontma Taş (Paleolitik) Devri’nden bu yana yaklaşık 52.000 yıldır tedavi amacıyla doğadaki bitkilerden yararlanmaktadır. Günümüzde de Türkiye topraklarında yetişen en az 500 bitki türü tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır.

Bu bitkilerin Labiatae familyasının içerisinde yer alan origanum, thymus, satureja, coridothymus ve thymbra türleri halk arasında keklik, mercanköşkü, kekik olarak isimlendirilmektedir.

Origanum familyası, hijyen amacıyla kullanımının yanında salgın hastalıklara ve cilt hastalıklarına karşı etkisi ile bazı kutsal kitaplarda da yer almıştır.

Karvakrol açısından oldukça zengin olan Origanum ve Thymus cinslerinin yüzde 70’i endemiktir. Origanum‘un dünyada tanımlanan 52 türü bulunduğu ve bu türlerin yüzde 22‘sinin ise ülkemiz topraklarında yetiştiği belirtilmektedir.

Origanum ailesinin kalitesinden bahsederken tedavi edici olarak yüksek karvakrol oranı aranırken aynı zamanda bu bitkilerdeki organ hasarına neden olan timol maddesi oranının ise düşük seviyede olması gerekmektedir.

Türkiye’den batıya gidildikçe karvakrol oranı azalırken; timol oranı ise artmaktadır. Bu nedenle Türkiye topraklarında yetiştirilen bitkilerden üretilen origanum yağı; kalite açısından dünyada 1. sırada yer almaktadır. Bu eşsiz-ideal konumunun getirdiği kalite ile Türkiye, yıllık 12-13 bin ton civarında olan dünya kekik dış ticaret hacminde, yaklaşık 9-12 bin tonluk ihracatı ile son 5 yıldır dünyada lider ülke konumundadır.

Bu ekonomik önemine rağmen Origanum‘un genetik kaynakları, varyabilitesi ve kullanım potansiyeli henüz tam olarak keşfedilmemiştir. Araştırmacılar bunun nedeni olarak yeterli standardizasyonun sağlanamamış olmasını görmektedir.

İşte tam bu noktada CARMED İLAÇ ailesi olarak dünyada ilk kez karvakrol ve timol oranı standardize edilmiş ürünü üretme sorumluluğunu üstlendik. 22 tıbbi aromatik yağdan elde edilen bileşenler kullanılarak oluşturulan özel formül ile üretilen CARMED ürünleri, en az yüzde 90 standardize karvakrol içermektedir.

Belgelerimiz

Vacrol Damla

VACROL_DAMLA_ONAY_belgesi

Vacrol-M

VACROL_DAMLA_ONAY_belgesi

Vacrol

VACROL_DAMLA_ONAY_belgesi

Omevaq 3

VACROL_DAMLA_ONAY_belgesi

S-MIX

VACROL_DAMLA_ONAY_belgesi

FDA

carmed_FDA_2021