Biberiye yağı

Biberiye yağının ana bileşenleri sineol, alfa pinen, kamfor, karsonol,  diterpenler, kafeik asit türevleri rosmarinik asit, flavonoitler, triterpenler; oleanolik asit, ursolik asit dir.

Biberiye yaygın olarak kullanılan geleneksel ağrı dindirici ve iltihap giderici şifalı bir baharattır. Hafızayı güçlendirici etkisi vardır. Pek çok nörolojik ve sinirsel sorunun giderilmesi için kullanılır. Bu özelliği nedeniyle Alzheimer ve demans hastalığına karşı koruyucu olarak kullanılması önerilmektedir. Pek çok vitamin ve mineral içeren bu faydalı bitki ayrıca oldukça güçlü bir antioksidandır. Biberiye yağı serbest radikallere karşı koruyucudur. Bu nedenle kanserin gelişmesini önlediği iddia edilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren biberiye ayrıca eklem rahatsızlıklarına, kalp sağlığına ve kas spazmına karşı faydalıdır. Yağdaki antioksidanlar güçlü bir yaşlanma karşıtı etkiye sahiptir, özellikle ciltte meydana gelen bozulmalara ve UV kaynaklı hasara karşı koruma sağlayabilir. Yağda bulunan rosmarinik asit mantarlara, çeşitli gram negatif ve pozitif bakterileri enfeksiyonlarına etkilidir. Cinsiyete bağlı saç dökülmesine karşı kullanılan ilaclarla göre daha az yan etki gösteren doğal bileşendir. Özellikle ana bileşenleri rosmarinik asit ve karsonol onkojenik kemopreventif aktivitesi mevcuttur.

Biberiye yağı epilepsi krizlerini tetikleme riski mevcuttur. Biberiye yağı kan dolaşımını artırıcı bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple eczacı ve sağlık personeli kontrolünde,  güvenliği kanıtlanmış ürünler kullanılmalıdır.