Limon yağı

Limonene, β-pinene, γ-terpinene , seskiterpenler, aldehitler, alkoller, esterler ve steroller gibi birçok doğal bileşikten oluşur.

Birçok kozmetik cilt temizleyici ürününün içeriğinde yer alan limon yağı, C vitamini bakımdan zengin bir kaynaktır. Stresi hafifletmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, ağrıyı hafifletmek ve kilo vermeye yardımcı olmak gibi yararlarının yanında cildin ölü hücrelerden temizlenmesini sağlayan limon yağı, küçük yaralar ve aknelerin tedavisinde etkilidir. Limon yağı faydaları listesinin ilk sırasında, donuk cildin parıltısını geri getirmek için harika bir çözüm olması yer almaktadır. Yatıştırıcı özelliği sayesinde bitkinlik, zihinsel yorgunluk, anksiyete, baş dönmesi, sinir gerginliği ve sinirlilik durumlarını hafifletir. Yüksek C vitamini içeriği ile mükemmel bir bağışıklık güçlendirici haline gelmektedir. Limon yağı faydaları astım tedavisi içinde kullanılmaktadır. Antibakteriyel özellikleriyle birleştiğinde, ağızlarımızda bulunan kötü bakterileri yok etmek için büyük bir kaynak oluşturur. Kilo alımını ve iştahı azaltarak lipolizi destekleyebilir.

Diğer yağların aksine, limon yağının çok ciddi sorunlara yol açabilecek zararları bulunmamaktadır. Genede eczacı ve sağlık personeli kontrolünde,  güvenliği kanıtlanmış ürünler kullanılmalıdır.