Defne yağı

Defne uçucu yağının ana bileşenlerini 1,8-cineole, trans-sabinene hydrate, α-terpinyl acetate, methyl eugenol, sabinene, eugenol ve α-Pinene oluşturmaktadır

Gövde çelikleri ile çoğaltılan, bilimsel olarak Lobeergewaechse ve Lauraceae isimleri ile anılan defne, Anadolu topraklarında ise har, nehtel, tehnel, tahnal, tefrün, tenyel gibi isimlerle anılmıştır. Rahatlatıcı ve ferahlatıcı etkisi ile vücudunuzu yeniler ve dinlendirir. Masaj yağı olarak kullanılarak bu etkisinden faydalanabilir. Bu yağla yapılan masaj sayesinde kaslar gevşer ve kaslardaki-eklemlerdeki ağrıların dindirilmesinde büyük ölçüde faydası olur. Zeytin yağı ile karıştırılarak etkili bir masaj yağı elde edilebilir.

Ağrı kesici özelliği baş ağrısı, boyun, bel ve romatizma ağrıları, adale ağrılarına Soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlar ve buna bağlı olarak gelişen boğaz ağrısı için etkili bir çözümdür.. Bu hastalıklardan ya da farklı hastalıklardan kaynaklanan ateşin düşürülmesini sağlar Göğsü yumuşatarak, nefes darlığı ve öksürüğün giderilmesini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Sindirim sisteminin daha etkin bir şekilde çalışmasını sağlayarak gaz sorununa son verir. Bağırsaklardaki parazitleri ve zararlı mikropları öldürür. Spazm çözücü ve hazmettirici özelliği ile mide bağırsaklarınızın rahatlamasını sağlar. Ülser ve mide ağrısı tedavisinde kullanılmaktadır. Güzel ve etkili kokusu ile ayak kokusunun giderilmesine ve ayakta oluşan mantarların tedavisine yardımcı olur.

Akdeniz defnesi dışında olan tüm defne türlerinin zehirli olduğu bilinmektedir. Bu nedenle defnenin yapraklarından ya da yağından yararlanıyorsanız, Arabistan defnesi, yaban defnesi, dikenli defne, dağ defnesi, koyun defnesi gibi zehirli defneler olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.