Çam terebentin yağı

Çam terebentinlerin ana bileşeni  Alpha-pinene, Limonene, Delta-3-carene, Beta-pinene, Camphene, Bornly acetate, Terpinolene, Para-cymene dir.

Sağlık açısından birçok soruna faydalı olan çam terebentin yağı özellikle saç ve cilt bakımında oldukça sık kullanılan bir yağdır. Çam ağaçlarının üzerinde bulunan çam terebentin doğal olarak elde edilen reçinedir. Çam terebentin yağı kullanımı oldukça basittir. Sağlık açısından da oldukça faydalı olan çam terebentin yağı cilt sorunlarının çözümü için oldukça etkili bir yağdır.

Çam terebentin yağının düzenli olarak kullanımı pürüzsüz bir cilde sahip olmayı sağlar. Cilt üzerinde olumlu etkilere sahip olan çam terebentin yağı hücre yenileyici etkisi ile kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur. Kaşıntı kızarıklık ve sedef hastalıklarını iyileştirmede yardımcıdır. Cildi çevresel faktörlerin zararlarından korunmasında oldukça etkilidir. Düzenli kullanımda cilt kusurlarını ortadan kaldırır. Çam terebentin yağı, solunum problemlerini tedavi etmek için oldukça faydalıdır ve genellikle öksürük veya soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Bunun nedeni, bu yağın, balgam söktürücü özelliğinin olmasıdır. Yani bu yağ kullanılınca solunum yollarındaki mukus gevşer ve balgam ile beraber semptomları ortadan kaldırmayı kolaylaştırır.

Her bitki gibi çam terebentin yağının faydaları olduğu gibi  yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Ciltte yanma ve tahriş en sık görülen zararları arasında yer alır. Bu sebeple eczacı ve sağlık personeli kontrolünde,  güvenliği kanıtlanmış ürünler kullanılmalıdır.