Nane yağı

Mentha piperita oil, citral*, neral*, geranial*,citronellol*, eugenol*, geraniol*, isoeugenol*, d-limonene, linalool doğal bileşenlerinden oluşmaktadır.

Nane yağı; irritabl bağırsak sendromu (IBS), mide bulantısı ve diğer sindirim sorunları, ayrıca soğuk algınlığı ve baş ağrıları dahil olmak üzere çeşitli durumlar için bir tedavi, kaşıntı, kas ağrısı ve baş ağrısından kurtulmak için topikal bir uygulama, gıdalarda ve ağız gargaraları gibi ürünlerde aroma maddesi, sabunlara ve kozmetik ürünlere taze, hoş koku katmak için kullanılır. Bu bileşenlerden en aktif olanı menthol ve menthone’dur. Mentolün analjezik olduğu bilinmektedir ve bu nedenle baş ağrısı, kas ağrıları ve iltihaplanma gibi ağrıyı azaltmak için faydalıdır. Menthone’un analjezik olduğu da bilinir, ancak antiseptik aktivite gösterdiğine inanılmaktadır. Canlandırıcı özellikleri yağa enerji verici etkilerini verir. Keskin kokusu sayesinde tıkanan sinüslerin açılmasını sağlayarak daha sağlıklı nefes almanıza olanak sağlıyor. Nane yağı, yüksek ateşin düşürülmesinde vücudunuza destek olur. Viral hastalıkların semptomlarını gidermede de etkilidir. Nane yağını güneş nedeniyle oluşan yanıkları ferahlatmak için de kullanabilirsiniz.Antimikrobiyal özelliği sayesinde nane yağı, bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra akne tedavinde de etkilidir.

Faydalarını ve yararlarını saymakla bitiremediğimiz nane yağının bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Genelde yan etkileri alerjiye yaktın kişilerde ve hassas cilde sahip olanlarda çok sık görülür . Bu sebeple eczacı ve sağlık personeli kontrolünde,  güvenliği kanıtlanmış ürünler kullanılmalıdır.