Kekik yağı

Origanum onitelerden tespit edilen uçucu yağın ana bileşenleri karvakrol (% 30.01 -71.96), timol (% 1.53 – 38.25), p-simen (% 3.90 – 10.07) ve γ-terpinen (% 2.25 – 5.07) ‘dir.

Helen’in gözyaşının toprağa düşmesi ile acımsı tadının alan İbni Sina’nın ana reçetelerindeki iki bitkiden biri olan ve Kutsal kitaplarda salgın hastalıkların tedavisinde bahsedilen Origanum ailesi Anadolu topraklarında yüzyıllardır tedavi edici ve şavaş öncesi cesaret amaçlı banyosu uygulanmaktadır. Dünya Origanum yağı ticaretinin yüzde doksanın ülkemiz tarafından karşılanmaktadır.Bunu nedeni yüksek karvakrol oranı karşılık  düşük timol oranı ile dünyadaki e kaliteli oraiganum ailesini topraklarımız da barındırmasıdır.

Origanum uçucu yağının bileşiminde bulunan ve ana bileşeni olan karvakrolun birçok çalışma sonucunda güçlü antimikrobiyal etkisi gözlenmiştir. Dezenfektan olarak kullanılabilir. antioksidatif etkisi güçlü antiviral özelliği yapılan araştırmalar sonucu deneylerce ispatlanmıştır. Yaşlanma karşıtı ve kırışık önleyici olarak cilt temizliğinde etkili olduğu bildirilmiştir. Karvakrol,timol ve terpinen-4-ol ‘ün güçlü anti-enflamatuar ve antiinfektif özelliği vardır. Bu nedenle, göğüs ve boğazda yoğunlaşan soğuk algınlığı ve öksürüğü hafifletmeye yardımcı olur. dolaşım sisteminde olumlu etkileri gözlenmiş;kalp sağlığında pozitif sonuçlar edinilmiştir. Bileşenlerinde bulunan ursolik asit, oleanolik asit, lutein, beta-sitosterol ve karvakrol sayesinde kanser hücrelerinin oluşumunu durdurur. Birçok kanser türünde etkili çalışmaları yapılmıştır.(meme,karaciğer,akciğer)

Antibiyotik ilaçlarına karşı dirençli olan bakterileri bile zayıflatan kekik yağı, ağız sağlığını korur. Antiseptik bir yönü bulunan yağı ile gargara yapmak, diş çürümesi, diş eti kanaması, diş etinde iltihap oluşumu, diş plakları gibi sorunları önler.Bileşiminde bulunan timol, öjenol, p-simen ve 1,8-sineol antifungal etkiden sorumludurlar. Böylelikle ciltteki çeşitli mantar enfeksiyonlarında etkili olduğu bildirilmiştir.

Origanum uçucu yağının aromaterapide kullanımlarından biri de şiddetli migren ağrılarını hafifletmesinin yanında stres ve gerginliğe de etkili çözüm olmuştur. Bileşiminde bulunan karvakrol ve timolün araştırmalar sonucunda beyindeki üç biyojenik aminin(dopamin,tiramin,serotonin) seviyelerini değiştirdiği gözlenmiştir. Böylelikle sinir sistemini uyaran kekik yağı, kişinin kendini daha enerjik ve pozitif hissetmesini sağlar. origanum yağının içeriğindeki bileşenlerin stimulan etkisinden dolayı saç dökülmesinde etkili sonuçlar gözlenmiştir. Aynı zamanda kepek tedavisinde ve saçın daha canlı ve parlak görünüm kazanmasında kullanıldığı bildirilmiştir. Origanum  uçucu yağının düzenli kullanımında metabolizmayı daha hızlı çalıştıracağından zayıflamada etkili olacaktır.

Haricen uygulandığı bölgede kan dolaşımını hızlandırma etkisinden dolayı selülit ve varis sorunlarında etkili bir çözüm yöntemi olarak kullanılabilir. Kekik uçucu yağında bulunan bileşiklerden 4-terpineol, timol, p-terpinen ve karvakrolün Candida türlerinde etkili olduğu çalışmalar sonucunda gözlenmiştir. Ana bileşeni olan karvakrolun antidiyabetik özelliği yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Kandaki şeker miktarının düzenlenmesine yardımcı olur. Kekik uçucu yağındaki terpinen-4-ol ve karvakrolün antihelmintik özelliğinden dolayı bağırsaklardaki parazitleri uzaklaştırdığı deneylerce ispat edilmiştir. Bileşiminde bulunan p-simen ve karvakrol  bileşiğinin antiüriner rahatsızlıklarda etkili olduğu gözlenmiştir.Kekik uçucu yağının emmenagog etkisi olduğu da bilinmektedir. Böylelikle adet gecikmelerinde ve düzenlenmesinde kullanılır. Bileşiminde bulunan karvakrol, timol ve p-cymene nin böcek ve haşere öldürü etkisi gözlenmiştir.

Yinede her bitki gibi origanum yağı da bilinçsiz ve kontrolsüz kullanıldığın da yarar yerine zarar verici tkisi bulunmaktadır.